Co jeść po wysiłku lub treningu?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytanie musimy wspomnieć o jednej, bardzo ważnej kwestii, o której nie możemy zapomnieć podczas wykonywania ćwiczeń. Chodzi rzecz jasna o uzupełnianie płynów. Jest to bardzo ważne dla naszego organizmu, ponieważ zapobiega odwodnieniu. Dlatego pamiętajcie, żeby w czasie treningu regularnie pić wodę, naturalne soki bogate w witaminy czy specjalistyczne napoje izotoniczne przeznaczone dla sportowców. Bo picie to jest życie.

Skoro mamy już przypomnianą tę istotną sprawę, możemy się skupić na tym co jeść po wysiłku lub treningu. Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: czy jesteś zawodowym sportowcem czy uprawiasz sport jedynie rekreacyjnie? Jeśli tym pierwszym typem, odpowiedni posiłek po treningu jest niezbędny. Jeżeli jednak ćwiczysz 2-3 razy w tygodniu to, to co zjesz po zakończeniu ćwiczeń nie jest aż tak bardzo istotne, ponieważ Twoje ciało będzie miało wystarczająco dużo czasu, by się zregenerować. No, ale wiadomo, fast foody i inne śmieciowe jedzenie z miejsca odpada. Zatem kilka rad:

1. Jeśli właśnie ukończyłeś ćwiczenia mocno bardzo mocno angażujące serce (np. trening cardio), idealne będzie spożycie zdrowych węglowodanów. Do tej grupy należą m.in. sałatka owocowa, ryż brązowy, jogurt, płatki owsiane, kasze czy naturalne masło orzechowe.

2. Po treningu siłowym czy „fat burnie” zalecane jest spożycie kombinacji białek i zdrowych węglowodanów, ze względu na pomoc w szybszym odbudowaniu tkanki mięśniowej. Białko niezbędne jest do budowy mięśni, a dzięki niemu nabiorą one siły i gęstości. Dobrze, ale ktoś może zapytać: Jaka tutaj jest rola węglowodanów?

 

  • Wiele osób sądzi, że węglowodany tylko nam szkodzą i zwiększają tkankę tłuszczową. Nie jest to do końca prawdą. Węglowodany są potrzebne, by dostarczyć białko do komórek mięśniowych.

  • Węglowodany powodują także wzrost poziomu insuliny, a ta z kolei przyspiesza przeniesienie składników odżywczych do komórek i narządów.

  • Profesjonalistom lub osobom o naprawdę sporej aktywności fizycznej polecamy białko serwatkowe. Udowodnione zostało, że trafia ono zdecydowanie szybciej do wszystkich komórek niż białko, które dostarczamy z jedzenia.

3. Unikaj niezdrowych tłuszczów! Spowalnia on trawienie białka i węglowodanów.

Podsumowując, to co należy zjeść po treningu jak i ilość tego jedzenia zależy od intensywności treningu i czasu jego trwania. Osoba, której trening polegał na 15-minutowym marszo-biegu rzecz jasna będzie potrzebować dużo mniej witamin do dostarczenia do organizmu, niż osoba, która odbyła ciężki trening na siłowni. Warto także przygotowywać posiłki potreningowe wcześniej tak, by zjeść go maksymalnie 30 minut po zakończeniu ćwiczeń.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.