Autor: Przemysław Śmit |
14.07.2013
Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Mówi się jednak, że picie to jest życie. I coś w tym jest.
Wydaje się, że najlepszą odpowiedzią na tytułowe pytanie będzie… tyle na ile masz ochotę. Media czy firmy produkujące wodę starają nam się wmówić, że koniecznie musimy pić 7-8 szklanek wody dziennie. No tak, ale jak duża ma być szklanka? 0,2 litra, 0,3 litra?
Innymi słowy, ciężko o jednoznaczną ocenę. Dla jednej osoby wystarczającą ilością może być 5 szklanek, a ktoś inny wypije siedem i będzie mu mało. To ile należałoby „wytrąbić” zależy od kilku czynników:
1. Aktywność fizyczna – to oczywiste, im więcej i intensywniej ćwiczysz, tym więcej wody potrzebujesz;
2. Pogoda – ilość potrzebnej nam wody zależy również od warunków atmosferycznych. W ciepłe i wilgotne dni więcej się pocimy niż w te chłodne. Przekłada się to na zapotrzebowanie organizmu na płyny;
3. Wysokość na jakiej się znajdujesz – wysokość powyżej 2500 metrów nad poziomem morza prowadzi do przyspieszonego oddechu i szybszej utraty sił. To z kolei może kierować do większego „spożywania” zawartych w naszym organizmie rezerw;
4. Stan zdrowia – kobiety karmiące piersią potrzebują większej ilości płynów, by pozostać odpowiednio nawodnionym.
Warto w tym miejscu dodać, iż ogólne zalecenia dla kobiet co do spożycia płynów zawartych we wszystkich spożywanych produktach oraz napojach wynosi 2,7 litra ,zaś u mężczyzn 3,7 litra.
Należy przy tym pamiętać, że około 20% wody pochodzi ze spożywanych produktów w ciągu dnia, także nie musimy spożywać wyżej wymienionych ilości wody.
Niektórzy martwią się, że przy dużej ilości picia będziemy musieli często biegać do toalety. Z początku tak może być, jednak po 2-3 tygodniach nasz pęcherz się przywyknie do nowej sytuacji. Zresztą wizyta w toalecie co 2-3 h uznawana jest za coś normalnego i nie należy robić z tego problemu.
I jeszcze jedna ważna sprawa. Pamiętajcie, że istotne jest to co pijemy. Oczywiście najlepszym źródłem jest woda bogata w minerały. Poza tym można sięgać po mleko, herbatę, soki ze świeżych owoców czy warzyw. Unikać należy słodzonych napojów i napojów gazowanych, które są źródłem dużej ilości węglowodanów, a tego w naszej codziennej, zdrowej diecie nam nie potrzeba. No i alkohol czy napoje kofeinowe, choć te ostatnie nie zawsze. One powodują szybszą utratę wody z organizmu i wypłukują witaminy, także i tego rodzaju płynów powinniśmy się wystrzegać.
Podobne artykuły
Święta Wielkanocne, to czas który spędzamy w rodzinnym gronie. Chcemy aby na stole były smaczne i zdrowe potrawy, dlatego wybieramy produkty dobrej jakości. Co zrobić, aby nie tylko po świętach nie mieć uczucia przejedzenia?
Autor: Przemysław Śmit
14.08.2014
PoradyW związku z akcją społeczną „Jedz jabłka”, jaka pojawiła się w wyniku rosyjskiego embargo nałożonego na polskie owoce, opanowała nas prawdziwa jabłkomania. Aby wspierać polskich producentów jabłek, robiąc zakupy warto sięgać nie tylko po owoce, ale również po inne produkty spożywcze, powstające na bazie jabłek. Sprawdziliśmy, które z popularnych przysmaków mają ich najwięcej w swoim składzie!
Autor: Przemysław Śmit
13.08.2013
PoradyBieżnia bywa niedoceniana, a przecież dobrze dobrany trening pozwoli Ci utrzymać formę przez okrągły rok. I to niezależnie od tego czy praży słońce, leje deszcz czy zawiewa śnieg. Jak zwiększyć efektywność takiego treningu? Oto kilka rad.
Autor: Przemysław Śmit
Czytasz ten artykuł? Przecież wiem, że tak. Nie udawaj, że tylko spoglądasz. Zatem skoro już tu jesteś to… świetnie. Wynika z tego, że właśnie zastanawiasz się nad poprawą swojej sylwetki. To bardzo dobrze. Pomogę Ci w tym i przekażę cenne wskazówki, które doprowadzą Cię do wymarzonej rzeźby. No dobra, może nie wymarzonej, ale dzięki kilku […]
Autor: Przemysław Śmit