Trenować czy nie trenować podczas przeziębienia?

Kiedy czujesz objawy przeziębienia i grypy, jedyne na co masz ochotę to po prostu zostać w łóżku i odpoczywać. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem sportu, nie jest to takie proste. Gdy odpuścisz sobie trening na kilka dni, możesz utracić to co już wypracowałeś w ostatnim czasie. To trudna decyzja, zostać w łóżku czy wykonywać swój trening jak co dzień? Spróbuję ułatwić Wam ten wybór.

Wg dr. Neila Schachtera, wszystko zależy od objawów, które można podzielić na te „od szyi w górę” i „od szyi w dół”. Jeżeli więc dokucza nam ból gardła, katar, kaszel, ból głowy – możesz trenować bez obaw. Natomiast jeżeli cierpisz na ból brzucha, dreszcze, biegunkę, ból mięśni – lepiej zostać w domu ponieważ podczas ćwiczeń objawy mogą się nasilić, a czas powrotu do zdrowia wydłuży się. Trening podczas objawów „od szyi w górę” może nawet sprawić, że poczujesz się lepiej, gdy zmusisz swój organizm do niewielkiego chociaż wysiłku, czas trwania objawów może się skrócić. Wysiłek fizyczny powoduje, że komórki odpornościowe szybciej przepływają przez organizm i atakują bakterie. Mimo wszystko musisz jednak trzymać się kilku ważnych zasad aby trening nie wpłynął destruktywnie na Ciebie podczas przeziębienia.

Po pierwsze ćwicz w pomieszczeniu. Zimne powietrze i niska temperatura może pogorszyć objawy, m.in. dlatego, że chłodne powietrze może powodować wzrost produkcji śluzu oraz ból gardła. Jeżeli więc jesteś biegaczem, tym razem zdecyduj się na bieżnię na siłowni zamiast treningu w terenie. Po drugie, nie bierz na siebie za dużo. Jeżeli na co dzień trenujesz dość intensywnie, podczas przeziębienia na pewno musisz zmniejszyć intensywność ćwiczeń; przerwy pomiędzy seriami powinny także być dłuższe niż zwykle. Podobno także niektóre pozycje jogi zmniejszają objawy przeziębienia. Po trzecie słuchaj swojego ciała. Jeżeli czujesz, że podczas ćwiczeń, objawy przeziębienia mimo wszystko nasilają się, zaprzestań treningu. Zwłaszcza kiedy zaczynasz kaszleć, masz duszności lub czujesz się wyczerpany. Pamiętaj też aby przed wyjściem z siłowni dokładnie osuszyć ciało i chwilę odpocząć aby różnica temperatur nie pogorszyła Twojego stanu zdrowia.

Tak czy inaczej naukowcy są zdania, że ruch i wysiłek fizyczny pomaga w walce z przeziębieniem. Jeżeli będziesz trzymać się tych kilku zasad, trening na pewno Ci nie zaszkodzi. Podobno też osoby regularnie uprawiające sport chorują rzadziej i szybciej wracają do zdrowia. Jak widzicie znalazł się kolejny powód aby wstać z fotela i poćwiczyć. Trenujcie więc na zdrowie. Apsik!


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.